powrót do strony głównej

  WSPOMNIENIE - LUDWIK HAPKA
(zm. 16 marzec 1996r.)

Z Ludwikiem mieszkałem w jednym pokoju w akademiku, w "trójce". Był od nas o tyle bardziej doświadczony, iż po "ogólniaku"pracował rok w Wojewódzkim Zarządzie Dróg Publicznych w Koszalinie.

W czasie studiów trenował kolarstwo, a jego opiekunem sportowym był prof. Ziółko (wówczas młody asystent) . Sport z nauką był dość trudny do pogodzenia tym bardziej, że namawialiśmy Ludwika również do uczestnictwa w innych "zajęciach"nie mających z nauką wiele wspól nego.

Ludwik poradził sobie doskonale. Również poradził sobie doskonale, gdy po skończeniu studiów rzucony został na "głęboką wodę"", obejmując w nieznanym otoczeniu samodzielne kierownicze stanowisko w Wydziale Komunikacji Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Dworze (01. 01. 1961 r. ) , jako kierownik Wydziału. Wkrótce (od 01. 10. 1963 r. ) został kierownikiem utworzonego Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych i funkcję tą pełnił przez kilkanaście lat.

Z dniem 01. 10. 76 r. został powołany na zastępcę dyrektora d/s utrzymania Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Gdańsku, gdzie pracował do 30. 03. 1993 r. Zmarł przedwcześnie po krótkiej chorobie w marcu 1996 r. Spotykałem się z Ludwikiem rzadko, i tak naprawdę o pracy rozmawialiśmy niewiele. Wiedziałem, że jest fachowcem cenionym i na tym się praktycznie kończyła moja wiedza o koledze. Smutne, ale prawdziwe -jak bardzo był cenionym i ile serca, pracy i zaangażowania włożył w poprawę stanu drógżuławskich (powiat nowodworski) - dowiedziałem się na Ludwika pogrzebie, na sopockim cmentarzu.

Z żalem, dumą i jednak przyjemnym zaskoczeniem słuchałem, jak dużo zrobił dla ludzi w terenie, któremu poświęcił większość swej pracy zawodowej. Ci ludzie z powiatu nowodworskiego - w którym od kilku już lat nie pracował tłumnie przyjechali na pogrzeb i z ogromną wdzięcznością mówili o zasługach Ludwika dla rozwoju drogownictwa w powiecie. O tym Ludwik nigdy nie mówił. Bardzo często dowiadujemy się rzeczy ważnych o naszych przyjaciołach gdy Ich już nie ma.

Jurek