Przed uroczystą kolacją (nz. brakuje Eulalii Berbeki i Wiktora Specyalskiego)

GALERIA 

(kliknij w miniaturę zdjęcia aby je powiększyć)

29 czerwca ÷ 1 lipca 2019 r. 

 


Komunikat nr 1 - 21.05.2019 r.

 

Kochane Koleżanki i Koledzy!

 

    Informuję Was, że niestrudzona Jadzia Duszyńska organizuje dla nas kolejne spotkanie w Elblągu abyśmy mogli się zobaczyć i żeby to było blisko Gdańska, Olsztyna, Białegostoku i Bydgoszczy oraz Łap, a nie gdzieś na peryferiach Polski.

Zamówiła już hotel na 2 dni. W programie będzie wycieczka po Zalewie Wiślanym i Krynica Morska, no i oczywiście kopanie bursztynu na przekopie, w sobotę powitania i uściski z uroczystą kolacją, a w poniedziałek od rana pożegnania i szlochy. Całość za tylko 487 zł.

Zgłoszenia bezpośrednio do Jadzi, można też do mnie. Pieniądze tylko do mnie, bo lubię mieć z nimi do czynienia, a Jadzia biorąc przykład z góry nie założyła jeszcze sobie konta.

Terminu wpłat nie określam, ale liczę na Waszą hojność, bo będą potrzebne pieniądze na zaliczki z tytułu zamówień. Można płacić w ratach.

Najważniejsze są Wasze zgłoszenia, aby było można skonkretyzować zamówienia.

Hotel B&B "Galeona" ul. Krótka 5 zamówiony jest wstępnie na 2 noclegi dla 27 osób, o ile liczba ta będzie przekroczona, Jadzia będzie zmuszona domówić miejsca w innym hotelu.

Szczegółowy program w następnym komunikacie.

[…]

Pozdrawiam i czekam na zgłoszenia i szybkie wpłaty. Konto to samo co kiedyś.

 

Wiesław Zbrojewicz

[…]

 


 

Komunikat nr 2a (skrót) – 30.05.2019 r.

 

Lista osób dotychczas zgłoszonych:

1 i 2. J. Pawelski z żoną

3 i 4. L. Rościszewski z żoną

5. H. Szypcio

6 i 7. W. Zbrojewicz z żoną

8. Z. Mosiewicz

9 i 10. J. Wendykowski z żoną

11. W. Hryniewiecka

12 i 13. I. Z. Płotkowie

14 i 15. A. Pawelec z żoną

16. W. Kaliński

17. T. Suwezda

18. J. Góra

19. K. Pruchnicka

20. D. Ułanowska

21. J. Sawicki

22. J. Duszyńska

23. G. Pylińska

 

W sąsiednim liście „komunikat 2b” podam uaktualniony program i zadanie pamięciowe.

 

Wiesław Zbrojewicz

[…]

 


 

Komunikat nr 2b – 30.05.2019 r. + aktualizacja Komunikatem nr 3 z 15.06.2019 r.

 

 

Na dzień 15.06.2019 r. nadeszło łącznie zgłoszeń od 25 osób.

 

Program Zjazdu (autor Jadzia D.):

 

29.06.2019 r. (sobota)

od 14.00 zakwaterowanie w hotelu "Galeona" ul. Krótka 5 w Elblągu,

17.00 - uroczysta kolacja w restauracji "Dom Królów", ul. Stary Rynek 54-59.

 

30.06.2019 r. (niedziela)

7.00-8.30 śniadanie,

9.00 wycieczka z pod hotelu do Kadyn, Fromborka i Tolkmicka,

12.30 rejs z Tolkmicka do Krynicy Morskiej tramwajem wodnym (40min.),

13.30 lunch w restauracji "Mierzeja" w Krynicy, spacer do Latarni Morskiej, potem autokarem do Przebrna (spacer nad morze), potem do Stegny (kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa),

16.00 Żelichowo: 300-letni Dom Podcieniowy, regionalny poczęstunek - w ramach degustacji będą podane:

                    - 3 rodzaje serów regionalnych na "deskach",
                    - pieczywo i woda z cytryną i miętą,
                    - kieliszek regionalnej jałowcówki (dla chętnych),
                    - inne napoje (regionalne piwa) oraz frykasy na indywidualne zamówienie i koszt.

17.30 przyjazd do hotelu,

18.00 msza św. w katedrze,

19.00 kolacja, po kolacji kameralne spotkanie wszystkich uczestników.

 

01.07.2019 r. (poniedziałek)

7.00-10.00 śniadanie, jeszcze wspomnienia, rozmowy i dalsze plany, w szczególności ustalenia dot. przyszłorocznego XXV. Zjazdu PG-60-BL, bardzo ważnego, gdyż w 2020 roku będziemy obchodzić 60-tą rocznicę ukończenia studiów na naszej kochanej Politechnice Gdańskiej. NIE DO WIARY!

12.00 zwolnienie pokoi i powrót do domów.

 

Dla ćwiczenia umysłów należy nauczyć się Gaudeamus: w części oficjalnej podczas uroczystej kolacji powinniśmy zaśpiewać "Gaudeamus igitur" - przynajmniej 2 zwrotki, dobrze by było 3. Zrobimy konkurs, kto więcej umie.

[…]

 


 

Poczta od nieobecnych

 

DRODZY PRZYJACIELE, KOLEŻANKI I KOLEDZY !

 

    Przykro, że nie jestem tu dzisiaj obecny razem z Wami, ale zdrowie jest takie jakie jest i nie wszystko układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Ale nie jest tak źle, bo jestem cały czas „na chodzie” i jako tako w średniej formie. (...)

Stefan Minkowski

Olsztyn, czerwiec 2019 r.


 

"Parę" dłuższych zdań dotyczących XXIV. Zjazdu PG-60-BL w Elblągu

 

    XXIV. Zjazd PG-60-BL odbył się w Elblągu w dniach 29.06, 30.06 i 01.07 2019 roku. Uczestniczyło w nim 26 osób, w tym 21 byłych studentów Budownictwa Lądowego:

Borzuchowska Zdzisia, Góra Jerzy, Hryniewiecka Wanda, Kaliński Witek, Pawelska Hania, Pawelski Jerzy, Płotek Irena, Płotek Zdzisio, Próchnicka Krysia, Pylińska Genia, Rożek Wiesia, Sawicki Jasio, Suwezda Tadzio, Szymańska Roma, Ułanowska Danusia, Zaniewicz Jadzia oraz Pawelec Andrzej z Basią, Rościszewski Lech z Celinką, Specyalski Wiktor z Małgosią, Wendykowski Jan z Danusią i Zbrojewicz Wiesław z Krysią.

    Podczas poprzedniego Zjazdu w Łebie w 2018 r. jak zawsze staraliśmy się ustalić organizatora następnego zjazdu w 2019 r. Wszelkie wysiłki skierowane były do Ireny Kornik, żeby podjęła się tego zadania, gdyż zawsze robiła to perfekcyjnie i z dużym zaangażowaniem. Kiedy było już wiadomo - a jest już połowa maja - że prawdopodobnie nie spotkamy się w 2019 r. uznałam, że może ja podejmę się tej organizacji.

    Po dłuższym zastanowieniu podjęłam to wyzwanie zakładając następujące cele:

1. Wybór miejsca wygodnego dla koleżeństwa, które po studiach znalazło swoje miejsce “na wschodzie” mając na uwadze nieuciążliwy dojazd. Nie muszę dodawać, że jesteśmy już elitą 80+ i każdemu zdrowie szwankuje;

2. Zaproponować interesujący program tematyczny jednocześnie niewymagający dużego wysiłku a scalający całą grupę dla wzmacniania naszej więzi koleżeńskiej;

3. Mój osobisty argument - chciałam się sprawdzić czy skutecznie zorganizuję Zjazd - nie wychodząc z domu i nikogo nie znając w Elblągu, a siedząc tylko przy biurku i mając do dyspozycji laptop i telefon.

 

Realizacja programu była następująca:

 

Dzień 1-szy (sobota): 29.06.2019 r. – ELBLĄG – (d. miasto hanzeatyckie)

 

    Po zakwaterowaniu w hotelu „Galeona” (B&B) i odpoczynku udaliśmy się na uroczystą kolację do restauracji „Dom Królów”, która mieści się w części dawnych kamienic na starym rynku. To w tym miejscu zatrzymywali się dostojni goście zwiedzający miasto m.in. Król Władysław IV, Królowa Ludwika Maria, król szwedzki Karol Gustaw, król August II Mocny, król Stanisław Leszczyński, car Piotr Wielki, król pruski Fryderyk Wielki no i MY.

    Wszyscy w galowych ubiorach i nastrojach usiedliśmy do stołu w pięknej Sali PATIO do kolacji. Cieszyliśmy się, że prawie ze szpitala przyjechała Ala Berbeka (przywiózł siostrzeniec). Stół był pięknie udekorowany, potrawy wykwintne i obfite. Obsługiwało nas dwóch kelnerów w galowych strojach. Na tę okoliczność serwowany był tort oblany białą czekoladą z napisem: „Absolwenci Politechniki Gdańskiej XXIV. Zjazd PG-60BL”. Rozpoczęcie: Jadzia Duszyńska, też Zaniewicz, jako organizatorka Zjazdu serdecznie powitała wszystkich gości. Jest nas 26-ciu a byłoby więcej, ale już 33 osoby odeszły i pamiętając o nich uczciliśmy ich chwilą ciszy, w szczególności zmarłego 4 czerwca Benka Nagadowskiego - to zaledwie 3 tygodnie temu. Podkreśliła też, że to spotkanie powinno jeszcze bardziej wzmacniać nasze więzi koleżeńskie i przyjacielskie. Jednocześnie podziękowała Wiesiowi Zbrojewiczowi za przejęcie obowiązków finansowych oraz informowania koleżeństwa o sprawach związanych ze zjazdem. Następnie został poproszony Jurek Góra - prezydent naszej społeczności - który w krótkich i zwięzłych słowach dokonał oficjalnego otwarcia Zjazdu. Trzymając kieliszki z szampanem zaśpiewaliśmy hymn akademicki „Gadeamus igitur…” a ton jak zwykle nadawał nasz maestro Tadzio Suwezda. Po wypiciu toastu do dna zasiedliśmy do stołu. Rozmów nie było końca. Wracając po 22-giej do naszego hotelu jeszcze biesiadowaliśmy do 2-gej.

 

Dzień 2-gi (niedziela) - 30.06.2019 r. – ELBLĄG – FROMBORK – KADYNY – TOLKMICKO - rejs tramwajem wodnym do KRYNICY MORSKIEJ – STEGNA – ŻELICHOWO - ELBLĄG

 

    Po śniadaniu o godz. 9-tej ruszyliśmy dużym busem do Fromborka, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy gotycką archikatedrę WNMP i św. Andrzeja z wyposażeniem barokowym. Zatrzymaliśmy się w zadumie przy grobie Mikołaja Kopernika. To tutaj Kopernik, kanonik kapituły warmińskiej opracował dzieło „De Revolutlonibus”, które zrewolucjonizowało dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. Fromborska katedra to jedna z największych budowli sakralnych środkowej Europy (90 m długości, 16,5 m szerokości). To klejnot architektury gotyckiej. Na wzgórzu ogromny pomnik Kopernika, który został odsłonięty w 1973 roku na 500-lecie urodzin Wielkiego Polaka.

    Kadyny - od XV wieku należą do Jana Bażyńskiego, przywódcy Związku Pruskiego - walczącego o polskość tych ziem - a w 1898 r. Cesarz Wilhelm II zakłada malowniczą wieś Kadyny. We wsi 700-letni dąb Bażyńskiego - w obwodzie ma 10 m na wysokości 1,30m. Tutaj po II wojnie produkowano majoliki i ozdoby ceramiczne dla elewacji kamieniczek przy Drodze Królewskiej w Gdańsku. Obecnie luksusowy hotel w dawnych budynkach gospodarczych.

    W Tolkmicku z przystani pasażerskiej popłynęliśmy Tramwajem Wodnym do Krynicy Morskiej (40minut), skąd udaliśmy się do restauracji „Mierzeja” znajdującej się dosłownie umowne parę kroków od przystani - gdzie czekał wcześniej zamówiony lunch. Jak to w zwyczaju nad morzem serwowana jest ryba - w tym przypadku dorsz. Restauracja ma duży taras skąd jest przepiękny widok na Zalew Wiślany i Wyżynę Elbląską.

    Jadąc wzdłuż Mierzei Wiślanej w kierunku Stegny w miejscowości Przebrno przecinamy historyczne miejsce, bowiem po 2019 roku przebiegała granica pomiędzy Wolnym Miastem Gdańsk a Prusami.

    Jadąc dalej - pomiędzy Przebrnem Skowronkami powstanie Kanał Żeglugowy „Nowy Świat” - to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski - mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Kanał skróci o ok. 100 km drogę przez cieśninę Pilawską na M. Bałtyckie. Z drogi widoczny pas wyciętego lasu. To miejsce przekopu było rozważane też za czasów Stefana Batorego.

    W Stegnie - nadmorskim letnisku zatrzymaliśmy się przy kościółku pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oglądaliśmy największe w Polsce malowidło na płótnie - 450 m2 umieszczone na suficie.

    W Żelichowie czekał na nas pan Marek Opitz - właściciel 300-letniego domu podcieniowego, przepięknie odrestaurowanego z regionalnym poczęstunkiem tj. machandlą (regionalna jałowcówka) oraz z regionalnymi serami w trzech rodzajach podanych na deskach. Serwowane też były regionalne piwa, z których wyróżniało się piwo „Szuwar” ze względu na ilość składników m. in. tataraku. Butelka 0,5 l tego piwa kosztowała 14 zł. W prezencie każdy z uczestników otrzymał 1 piwo. Właściciel posiada korzenie rodowodowe z XVI wieku - najsłynniejszym członkiem rodu był Martin Opitz urodzony w Bolesławcu - niemiecki poeta teoretyk literatury. W 1617r. napisał słynną rozprawę, w której wychwala zalety mowy niemieckiej i postuluje zastąpienie w poezji łaciny językiem niemieckim, jako pięknym i kunsztownym. Zmarł w Gdańsku i jest pochowany w kościele Mariackim.

Domy podcieniowe to jedna z charakterystycznych cech Żuław. Są to budynki o konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą. Podcień tworzy wysunięte piętro oparte na drewnianych filarach. To dodatkowe pomieszczenie pełniło funkcję magazynu a później funkcje mieszkalne.

    Po przyjeździe do Elbląga udaliśmy się do Katedry św. Mikołaja z XIII w. na Mszę św. z intencją zmarłego w czerwcu Benka Nagadowskiego oraz koleżanek i kolegów którzy wcześniej odeszli.

    Po kolacji w hotelu jeszcze spotkanie kameralne.

 

Dzień 3-ci (poniedziałek) 1.07.2019 r. ELBLĄG

 

    Czułe pożegnania i nadzieja, że za rok będziemy świętować „60lat”.

Jadzia Duszyńska

14 lipca 2019 r.

Powrót na górę

XXIV. Zjazd w Elblągu