Kochani,

 

    W latach 1955-1960 był taki rok akademicki na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej i on dalej trwa lecz w niestety w zmniejszonym składzie.

    Wielka sprawa:

Doczekaliśmy się i uroczyście obchodziliśmy rocznicę - 60 lat po studiach i to w czasie pandemii Covid-19, która bardzo ograniczyło nasze życie. Nastąpiło to w Gdańsku - głównie z uwagi na to, że tu mieści się “nasza kochana uczelnia Politechnika Gdańska“, której zawdzięczamy nasze sukcesy zawodowe oraz, że kształtowała nasze charaktery. Możemy zatem spokojnie patrzeć na siebie w lustro i nie wstydzić się siebie.

    Wybór terminu naszego kolejnego XXV Zjazdu, nazwanego Diamentowym (z uwagi na rocznicę 60 lat po studiach), był bardzo trudny z uwagi na pandemię i liczne ograniczenia z tym związane. Politechnika normalnie pracowała stosując się do obowiązujących obostrzeń. Ja również monitorowałam sytuację zagrożenia epidemiczną w naszym kraju. W ostateczności zdecydowałam, mimo sprzeciwów niektórych koleżanek i kolegów, że Zjazd odbędzie się we wrześniu w dniach 22, 23 i 24.2020 r. (wtorek, środa i czwartek). W sumie szczęście też dopisało, gdyż nikt nie zachorował.

    Organizatorami zjazdu byli: Jadzia Duszyńska - odpowiedzialna za całość, Wiesio Zbrojewicz - odpowiedzialny za finanse i komunikację z koleżeństwem, oraz Jurek Pawelski jako współorganizator.

Pięknie wypracowane Zaproszenia do koleżeństwa i osób towarzyszących zostało wysłane do wszystkich naszych koleżanek i kolegów niezależnie czy uczestniczyli czy nie w naszych spotkaniach - wysłano 56 zaproszeń. Odzew był bardzo szeroki - ponad 40 zgłoszeń.

    Z uwagi na pandemię były ograniczenia ilości osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach. I tak: w Sali Senatu max. 15 osób, w sali Rady Wydziału max. 25 osób a Auli PG 40 + 10 osób. W tej sytuacji miejscem spotkania była Aula PG, na co wyraził zgodę Kanclerz PG - mgr inż. Mariusz Miler. Aula została wyposażona w stoły przykryte obrusami i nakryciami dla przewidzianego poczęstunku na nasz wniosek, na co wyraził zgodę Rektor. Na naszą prośbę aula została wyposażona w mikrofony a ponadto z Instytutu Multimedialnego PG cała uroczystość była filmowana przez pana Łukasza oraz fotografowana przez pana Krzysztofa Krzemka (53 zdjęcia). Film oraz zdjęcia zostały zarejestrowane na płytkach DVD i przesłane do wszystkich uczestników i nie uczestników w tej uroczystości (wysłano 53).

    Organizatorzy dla uczestników uroczystości w Auli przygotowali niespodziankę: teczkę A5 z logo 6o lat po studiach z zawartością torby bawełnianej z logo PG, planem Campusu PG, planem Gdańska oraz z informacją o zabytkach Gdańska. Podkreślić muszę znakomitą współpracę z władzami PG – w szczególności z panią Jolantą Sobolewską z “Lądówki”, która w twórczy i roboczy sposób realizowała wiele prac dla uświetnienia naszej diamentowej uroczystości co, jak podkreślała, jest ewenementem na uczelni.

    Z wielką dumą i wdzięcznością przyjęliśmy z rąk JM Rektora Politechniki Gdańskiej HONOROWY DYPLOM POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ w 60 lat po ukończeniu studiów na ówczesnym Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej - jako wyraz uznania za wieloletnią działalność zawodową i społeczną na chwałę naszej ALMA MATER, a z rąk Pani Dziekan MEDAL PAMIĄTKOWY PG z wizerunkiem Gdańskich Uczonych: Daniela Fahrenheita i Jana Heweliusza.

W czasie uroczystości mieliśmy możliwość, za zgodą władz PG, udać się do Sali Senatu w małych grupach i zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle portretów Rektorów: JM Wacława Balcerowicza oraz JM Władysława Boguckiego - ojca naszej koleżanki Wandy Hryniewieckiej z domu Bogucka.

Obecnie rektorem jest JM Krzysztof Wilde, syn J. Wilde, który za “naszych czasów Studenckich” był asystentem w Katedrze Mechaniki Budowli.

Na taką “Naszą” uroczystość został zaproszony rektor JM Krzysztof Wilde oraz pani Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (dawniej “Wydział Budownictwa Lądowego”) - dr hab. inż. Joanna Żukowska - profesor PG.

Dokładnie o godzinie 12-tej w dniu 22.09.2020 r. przed Aulą organizatorzy oraz “Nasz prezydent Wydziału” Jurek Góra oczekiwali na władze uczelni, którzy uroczyście zostali powitani przez uczestników uroczystości. W imieniu JM Rektora czynności pełnił Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki dr hab. inż. Marek Dzida - prof. PG. W naszej uroczystości uczestniczyła też Dziekan Wydziału ILiŚ - dr hab. inż. Joanna Żukowska - prof. PG.

Po powitaniu władz Uczelni oraz uczestników spotkania Jadzia Duszyńska w imieniu organizatorów podziękowała władzom uczelni za szczególną życzliwość, współpracę i inspiracje, co przełożyło się na wspaniałą oprawę tej uroczystości - wręczając bukiety kwiatów. Następnie Rektor oraz Dziekan przedstawili osiągnięcia i plany rozwojowe PG. Były pytania i odpowiedzi, bardzo interesujące.

Ważnym momentem było wystąpienie Lecha Rościszewskiego, dotyczące napisania książki o nas pod tytułem “Spotkaliśmy się w Gdańsku” pisana anonimowo.

Leszek był głównym inspiratorem tego wydawnictwa, które znajduje się w wielu uczelniach w kraju i wzbudza wielkie zainteresowanie. Leszek w swoim wystąpieniu podkreślił ważne aspekty tej książki. Dobrze by było żeby napisał parę słów.

Na pamiątkę zostało wykonane zdjęcie w Auli oraz na zewnątrz na schodach przed Gmachem Głównym PG (tradycyjnie).

 

    Piszę bardzo skrótowo gdyż dokładną i szczegółową relację napisze Danusia Siemińska, którą umieści w wydawnictwie “PISMO PG”. Program Diamentowego Zjazdu został w całości zrealizowany. Dopisała nam pogoda, humory i to, że dalej chcemy się ze sobą spotykać - również i to, że zgodnie z tradycją czekamy na spotkanie pozjazdowe we Wrzeszczu.

 

Skrótowo:

Po wykonaniu zdjęć przed Gmachem Głównym PG córka Pawelskich, pani Magdalena, oprowadziła po Campusie PG.

Wieczorem w restauracji “Dziki Gon” uroczysta kolacja z full wypasem a po niej późnowieczorne spotkanie w sali konferencyjnej Klubu Myśliwskiego.

W następnym dniu spotkaliśmy się przed Bramą Wyżynną w Gdańsku i przemierzyliśmy spacerkiem ul. Długą i ul. Długi Targ, czyli Traktem Królewskim, przekraczając mostem Zielonym rzekę Motławę i w restauracji „Riverside” zjedliśmy obiad mając przed sobą piękny widok średniowiecznego Gdańska. Po drodze zwiedziliśmy Teatr Szekspirowski z przewodnikiem - to jedyny teatr na świecie z otwieranym dachem.

Wieczorem tego dnia spotkanie koleżeńskie w Klubie Myśliwskim.

Następny dzień to trzeci dzień naszego zjazdu a więc czas powrotu do domu z nadzieją, że znowu jak najszybciej się spotkamy.

 

Bardzo proszę, może ktoś z koleżeństwa napisze chociaż parę słów, będzie to bardzo miłe.

 

Wszystkich serdecznie pozdrawiam i każdego z osobna.

W 2021 roku życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Jadzia

 


 


 

Lista obecności na Zjeździe

 

Absolwenci:

Pawelska Anna, Pawelski Jerzy, Hryniewiecka Wanda, Pawelec Andrzej, Szewczyk Piotr, Góra Jerzy, Zbrojewicz Wiesław, Kaliński Witold, Rościszewski Lech, Brzózy Jerzy, Zaniewicz Jadwiga, Jefimow Bronisław, Ciszewski Marceli, Wendykowski Jan, Mosiewicz Zdzisława, Plotek Irena, Płotek Zdzisław, Dylewska Daniela, Makarczyk Ligia, Bako Jerzy, Bonisławski Andrzej, Marcinkowska Jolanta, Morek Stanisława, Katkowski Marian, Próchnicka Krystyna, Zaborowski Władysław, Tumialis Grażyna, Berbeka Eulalia, Specyalski  Wiktor.

 

Osoby towarzyszące:

Pawelec Barbara, Szewczyk Radomiła, Rościszewska Celina, Brzózy Anna, Wendykowska Danuta, Bonisławska Zosia, Woźniak Anna, Siemińska Danuta, Zaborowska Urszula, Bako Wanda, Specyalska Małgorzata.


 

GALERIA 

(kliknij w miniaturę zdjęcia aby je powiększyć)

60. lecie ukończenia studiów 
22 ÷ 24 września 2020 r. 

Powrót na górę

XXV. Jubileuszowy Diamentowy Zjazd w Gdańsku